Türkiye Cumhuriyeti

Tiran Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Arnavutluk'a Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarinin Dikkatine , 22.05.2017

Saygıdeğer vatandaşlarımız,

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Arnavutluk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Vizenin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma’nın 20 Kasım 2009 tarihinde imzalanmasıyla birlikte, Türkiye ve Arnavutluk vatandaşı diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamillerinin, birbirlerinin ülkesine, 180 günde  doksan (90) günü aşmayan bir süreyle veya transit geçiş maksadıyla vize almadan girebilmeleri mümkün hale gelmiştir.

Karşılıklı vize muafiyeti, sözkonusu Anlaşmayla sağlanmış olmakla birlikte, Arnavutluk’un insan ticareti ve uluslararası organize suç şebekelerinin ağlarını, AB ülkelerine bağlayan coğrafi bir konumda bulunması nedeniyle,

Arnavutluk makamları, sınır geçiş kontrollerinde, yasadışı göçü engellemek amacıyla alınan tedbirleri son derece artırmıştır. Artan bu kontroller, herhangi bir ayrım gözetilmeksizin Arnavutluk'a girmek isteyen tüm diğer ülke vatandaşlarına aynı şekilde uygulanmaktadır.

Vatandaşlarımızın zaman zaman Arnavutluk’a girişte yaşadıkları sıkıntı dolayısıyla,   alınan şikayetler doğrultusunda, vatandaşlarımızın, beklenmeyen sorunlarla karşılaşmamaları açısından, Arnavutluk’a yapacakları seyahat öncesi; Arnavutluk sınır polisinin girişte, vatandaşlarımıza geliş amacı, otel rezervasyonu, dönüş bileti tarihi vs. gibi, seyahat amaçlarını  doğrulayan belgeleri sorma yetkisi ve tatmin edilemeyen cevaplarda ülkeye girişe izin vermeme  yetkisi bulunduğunun bilinmesi gerekmektedir.

 Ülkeye kabul edilmeme durumunda, vatandaşlarımızın yurda dönüşleri, uluslararası teamüller gereği,  seyahatin gerçekleştiği firmanın bir sonraki seferi ile gerçekleştirilmektedir. 

Ancak,  vatandaşlarımız havaalanında beklememek adına, bir başka firma ile yurda dönmek istediklerini bildirmeleri ve uçak biletlerini kendileri karşılamaları halinde, bir an evvel yurda dönmelerinin mümkün olduğu bilinmelidir.

 Bahsekonu sebeplerden dolayı, vatandaşlarımızdan aşağıdaki hususlara dikkat etmeleri önemle hatırlatılır: 

- Otel rezervasyonunun ve gidiş-dönüş biletinin ibraz edilmesi,

- Arnavutluk’ta kalınması öngörülen süreyle orantılı, makul miktarda (kişi başı günlük 50 Avro civarında ve mümkünse nakit) döviz bulundurulması,

- davetiye gibi seyahat amacını belirtici bilgilere sahip olmaya özen göstererek, seyahat amacının açık bir şekilde görevlilere izah edilmesi. Seyahat amacını destekleyici belgelerin gösterilmesi.

- Pasaportun geçerlilik süresinin (en az 6 aylık) önceden kontrol edilmesi gerekmektedir.

Vatandaşlarımızın sınırda sorunla karşılaşmaları durumunda, Büyükelçiliğimiz’le irtibata geçmeleri önem arzetmektedir.

Tüm vatandaşlarımıza önemle duyurulur.