Türkiye Cumhuriyeti

Tiran Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Değerli vatandaşlarım,

 

15 Kasım 2013 tarihi itibariyle görevime başladığımı değerli vatandaşlarıma bildirmek isterim.

 

Türkiye-Arnavutluk ikili ilişkileri, ortak tarihi geçmişi, kardeşlik bağları, karşılıklı dostluk, güven ve dayanışma temelinde mükemmel düzeyde seyretmektedir. Kültürel ve tarihsel bağlarımız iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesi için ihtiyaç duyulan zemini sağlamaktadır.

 

Bugün mükemmel düzeyde seyreden siyasi ilişkilerimizin yanı sıra ekonomik, ticari, askeri, güvenlik ve kültürel alanlarda da ilişkilerimiz ve işbirliğimiz yoğun bir şekilde devam etmektedir. Başta eğitim, inşaat, telekomünikasyon, finans, bankacılık, demir-çelik ve madencilik olmak üzere, çeşitli sektörlerde önemli Türk yatırımları bulunmaktadır.

 

Birbirini “stratejik ortak” olarak nitelendiren dost ve kardeş iki ülke arasındaki ilişkilerin ve işbirliğinin, önümüzdeki dönemde, her alanda daha da artarak derinleşmesi, çeşitlenmesi ve yoğunlaşması beklenmektedir.

 

Öte yandan, son yıllarda giderek artan sayıda vatandaşımızın işveren ya da meslek sahibi olarak veya evlilik yoluyla Arnavutluk’a yerleşmesi; Türkiye’de yaşayan çok sayıda Arnavut asıllı vatandaşımız ile eğitim, sağlık, istihdam gibi nedenler ve evlilik bağıyla uzun yıllardan beri ülkemizde kalan Arnavutlar iki ülke arasındaki işbirliği potansiyelini pekiştirmektedir.

 

Burada yaşayan vatandaşlarımızla temaslarımızın mümkün olduğunca artması, onların sorunlarına çözüm bulunması temel hedeflerimizdendir.

 

Bu çerçevede, Büyükelçiliğimiz ve bağlı kuruluşlarımızın yanı sıra Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Yunus Emre Türk Kültür Merkezi gibi kuruluşlarımız, ülkemizi Arnavutluk’ta en iyi şekilde temsil etmeyi, vatandaşlarımızın hak ve çıkarlarını korumayı ve mevcut mükemmel düzeydeki her alandaki ikili ilişkilerimizi ve işbirliğimizi daha da ileriye götürmeyi temel misyon edinmiştir.

 

İkili ilişkilerimizin ve işbirliğimizin bu denli geliştiği ve arttığı bir dönemde Türkiye Cumhuriyeti’nin Tiran Büyükelçisi olarak görev yapmak benim için ayrı bir gurur kaynağıdır. Bu onurlu görevin layıkıyla yerine getirilmesinde, Büyükelçiliğimiz ve bağlı kuruluşlarımızın çalışmaları kadar, Arnavutluk’ta yaşayan vatandaşlarımızın desteği ve katkısının da önemli bir rol oynayacağını düşünüyorum.

    

Ziyaret etmekte olduğunuz web-sitemiz vasıtasıyla sizlere çalışmalarımız hakkında güncel ve yararlı bilgiler sunmayı ve olabilecek işlemlerinizi en kısa sürede sonuçlandırılmasını ümit ediyor, bu vesileyle şahsım, Büyükelçilik ve bağlı kuruluşlarımız adına sağlık, başarı ve esenlikler diliyorum.